ČeskyCS   |   EnglishEN

Aktuality

IF Brommapojkarna – unikátní fotbalová továrna ze Švédska

30.1.2023

Do Prahy se chystá první švédský klub v historii All Stars Cupu! IF Brommapojkarna, v překladu mládežníci z Brommy, je evropským i světovým unikátem. Jde o největší klub v Evropě se sídlem ve stockholmské čtvrti Bromma, který čítá okolo 260 týmů a 4000 registrovaných hráčů a hráček. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních klubů je smyslem jeho činnosti výchova mladých talentů. Nicméně i A tým patří do švédské špičky a letošní sezónu 2023 (hraje se systémem jaro - podzim) absolvuje coby nováček v nejvyšší soutěži Allsvenskan. Pod vedením internacionála Mellberga, na malém stadionu Grimsta s umělým trávníkem. Těžko si to lze představit, ale IFB je obrovská fotbalová organizace. Mládežnické týmy trénují po celém Stockholmu asi na patnácti místech. Klub si hrací plochy od města pronajímá, protože nemá na jejich provoz, ale vlastně by jich potřeboval více. Často se stává, že na jednom hřišti se současně připravuje hned několik týmů a tréninky pak musejí být docela kreativní. Obvykle se nemohou nacvičovat dlouhé pasy či centry, zato spíš driblink či přihrávky nakrátko. Čímž je také dán typický herní styl IFB napříč všemi kategoriemi, založený na velmi dobré technice a držení míče. IF Brommapojkarna je prostě fotbalová továrna. Svého druhu unikátní a úspěšná, neboť trvale produkuje špičkové hráče. Chcete příklad? Švédská reprezentace na MS v Rusku 2018, v jejímž kádru byli čtyři odchovanci IFB – Augustinsson, Ekdal, Nordfeldt a Guidetti. Něco takového nedokázal žádný jiný švédský klub!

IF Brommapojkarna

Sevilla FC – španělská chlouba, která se nevzdává

18.1.2023

Nunca te rindas neboli nikdy se nevzdávej. Takové je motto Sevilla FC, dalšího z velkých klubů, který letos dorazí na All Stars Cup. Je to nejstarší fotbalový klub ve Španělsku, založený v roce 1890, největší úspěchy ovšem sklízí až v 21. století. V rozmezí let 2006-2020 se stal šestkrát vítězem Poháru UEFA, resp. Evropské ligy, což je absolutní rekord této soutěže. Klub z největšího města Andalusie si vždycky potrpěl na špičkové zahraniční hráče i trenéry, jejich výčet by byl téměř nekonečný. Málokdo si dnes už vybaví, že tu hrával i božský Maradona. Pro český fotbal je vyznamenáním, že zde také tři sezóny působil gólman Vaclík. Mládežnická akademie patří k nejvyhlášenějším ve Španělsku a je soustředěna v komplexu s dlouhým názvem Ciudad Deportiva José Ramos Cisneros Palacios (šest hřišť s přírodní trávou, čtyři s umělým povrchem) na jihovýchodním okraji města. Trvale produkuje hráče mezinárodní úrovně, tak jen několik jmen za všechny – Marchena, Sergio Ramos, Capel, Puerta, Jesús Navas. Sympatickým počinem je i to, že na manažerských a trenérských postech se v akademii uplatňují převážně bývalí hráči SFC. Což asi nejlépe dokumentuje její ředitel Pablo Blanco, uznávaná klubová legenda. Sevilla FC se na All Stars Cupu objeví poprvé, jako čtvrtý španělský klub v pořadí – po Valencii, Atlétiku Madrid a Barceloně. Máme se na co těšit!

Sevilla FC

První kyperský klub na All Stars Cup!

13.1.2023

Dvanáctý ročník All Stars Cupu přivádí do Prahy první kyperský klub – AC Omonia Nikósie. Jeden z nejslavnějších klubů ostrovního státu, s nejsilnější základnou fanoušků i největším stadionem v zemi. Omonia je jedenadvacetinásobným kyperským mistrem, v posledních třech sezónách se probojovala do základních skupin Evropské či Konferenční ligy. Její kádr tvoří směsice hráčů z celého světa, včetně českého legionáře Lecjakse. Hraje tu i maličký záložník Cassamá, který ještě v dresu Sportingu Lisabon dvakrát startoval na našem turnaji a v roce 2013 získal cenu pro nejlepšího záložníka. Majitelem Omonie je Stavros Papastavrou, kyperský byznysmen žijící v USA, jehož společnost působí na americkém trhu s hypotékami. Papastavrou se snaží modernizovat klub ve všech ohledech, z čehož těží i mládežnická akademie. Ta patří k nejlépe organizovaným a nejlépe vedeným v kyperském fotbale. Cílem akademie je vychovávat šikovné hráče, kteří se uplatní v A týmu Omonie, v klubech kyperské ligy, ba i v zahraničí. A to se opravdu daří. Není to tak dávno, co z Omonie dva mladí hráči odešli do německého Eintrachtu Frankfurt!

AC Omonia Nikósie

AC Sparta Praha – pátý start na All Stars Cupu

12.1.2023

Součástí letošního All Stars Cupu bude také AC Sparta Praha. Nejslavnější a historicky nejúspěšnější český klub je uznávanou značkou, v zahraničí často i synonymem českého klubového fotbalu. Ač se Spartě v posledním desetiletí nedaří získávat mistrovské tituly a probojovat se do Ligy mistrů, na domácí půdě má v mnoha ohledech výsadní postavení. Její mádežnická akademie na Strahově je dlouhodobě založena na systému, preferujícím fyzicky zdatné, důrazné a rychlostní typy fotbalistů. Stále častěji dostávají šanci v A týmu dospělých i odchovanci. A pokud přerostou úroveň české ligy, rychle odcházejí do zahraničí. Což byl případ Kadeřábka, Schicka, naposledy Hložka. Sparta se zúčastní All Stars Cupu popáté. Premiérový ročník v roce 2009 vyhrála, v letech 2011 a 2017 skončila jedenáctá. V roce 2019 se poprvé v hracím modelu se šestnácti účastníky dostala do finálové osmičky a obsadila 5. místo. Kuriozitou bylo, že v průběhu turnaje Letenští hned dvakrát absolvovali prestižní a i v juniorské kategorii ostře sledované derby se Slavií. Útočník Karabec, dnes už stabilní člen sestavy A týmu, tehdy získal individuální cenu pro nejlepšího českého hráče.

AC Sparta Praha

AFE Abidjan – akademie pod dohledem honorární konzulky

13.12.2022

Další potvrzený účastník je patrně nejexotičtější ze všech, kteří kdy na All Stars Cupu byli. AFEA neboli Africa Football Elite Abidjan je fotbalová akademie z největšího města Pobřeží Slonoviny, situovaná v nejlidnatější čtvrti Yopougon. Připravuje se v ní okolo 60 talentovaných hráčů ve věku 12 – 18 let, zhruba polovina z nich v akademii bydlí, zbytek dojíždí. Trénují dvakrát denně, k dispozici mají hřiště s umělým povrchem, zápasy hrají s jinými akademiemi v rámci Pobřeží Slonoviny. To vše pod vedením zkušeného libanonského kouče a sportovního ředitele Wissama Khalila, který při svém předchozím angažmá působil jako asistent Ivana Haška u reprezentace Libanonu! Cílem akademie je umožnit místním klukům, aby to v životě někam dotáhli, postarat se o jejich fotbalový rozvoj, ale i slušné vzdělání. Prezidentkou akademie a garantkou celé mise je honorární konzulka Pobřeží Slonoviny v České republice, paní Dita Schautová. Ona je naším partnerem při vyřizování administrativních záležitostí, ona nás přesvědčila svým zápalem a entuziasmem. Dokonce už zařídila, že jejich akademii navštívil rodák z Abidžanu Mohamed Tijani, aktuálně hráč Viktorie Plzeň, který se „svůj“ tým chystá podpořit i na turnaji v Praze. Dosud jsme na All Stars Cupu přivítali jediného zástupce Afriky, a to alžírský klub Chabab Belouizdad v roce 2015.

Honorární konzulka Dita Schautová a Moussa Diakité, generální sekretář AFEA, při návštěvě v Praze
Honorární konzulka Dita Schautová a Moussa Diakité, generální sekretář AFEA, při návštěvě v Praze


AFE Abidjan

Dosáhne Atlético Madrid na nejcennější ušatý pohár?

9.12.2022

Atlético Madrid je další z evropských velkoklubů, který se v roce 2023 představí na All Stars Cupu. Má velice silnou základnu oddaných a vášnivých fanoušků, kde se vášeň k fotbalu a příslušnost ke klubu dědí v rodinách po celé generace. Uplynulá dekáda patří mezi nejúspěšnější v klubové historii. Populární Rojiblancos (červenobílí) ve španělské lize zpravidla rovnocenně bojují s giganty Realem Madrid a FC Barcelona a dávají o sobě vědět i v evropských pohárech. Klíčovými muži jsou dlouholetý prezident Enrique Cerezo a impulzívní trenér Diego Simeone, který je na lavičce týmu už od roku 2011! Chloubou Atlétika je moderní stadion Cívitas Metropolitano stejně jako tréninková a mládežnická základna ve čtvrti Majahonda na západním okraji Madridu. Atlético, využívající síť spřízněných klubů po celém Španělsku, ve své akademii vychovává špičkové hráče. Nejznámějšími odchovanci v ligovém týmu jsou momentálně Koke a Saúl. Atlético Madrid přijíždí do Prahy počtvrté. Jejich tým do 16 let tu byl poprvé v roce 2014, kdy obsadil čtvrté místo. V roce 2017 a 2019 skončili Španělé třetí. Vždy měli v týmu vynikající individuality, ale na nejcennější ušatý pohár nedosáhli. Vyjde jim to konečně na čtvrtý pokus?

Atlético Madrid

Bohemians Praha 1905 podvanácté!

14.11.2022

Při All Stars Cupu 2023 nebudou chybět Bohemians Praha 1905 – čeká je už dvanáctý start! Spolu se Slavií jsou jediným klubem, který se našeho turnaje účastní od jeho vzniku a dosud nevynechal ani jeden ročník. Klokani z Vršovic mají specifické postavení také díky své roli spolupracujícího klubu, což se v praxi promítá zejména v poskytnutí hracích ploch a dalšího zázemí pro tréninky turnajových účastníků. V letech 2017, 2018 a 2019 se navíc závěrečné zápasy All Stars Cupu odehrály na domovském stadionu zelenobílých, legendárním Ďolíčku. Ač ve skromných podmínkách, Bohemians vždy sázeli na výchovu vlastních hráčů s důrazem na bojovnost a nasazení, v posledních letech ovšem jednoznačně preferují fotbalovost a technické pojetí hry. V hracím systému se šestnácti účastníky přišly jejich nejlepší výsledky v letech 2016 a 2018, kdy se probojovali do finálové osmičky. Nejznámějšími klokany, kteří turnajem prošli a získali angažmá v profesionálním fotbalu, jsou Matěj Chaluš (dnes v Malmö FF) a Antonín Vaníček (FK Mladá Boleslav).

Bohemians Praha 1905

SK Slavia Praha se chystá na další start v All Stars Cupu!

10.11.2022

Prvním potvrzeným tuzemským účastníkem All Stars Cupu je SK Slavia Praha! Historicky nejúspěšnější domácí klub absolvoval všechny dosud odehrané ročníky. Slavia s naším turnajem už od roku 2010 úzce spolupracuje, poskytuje mu zázemí ve svých tréninkových centrech (Vladivostocká, SC Horní Počernice) či na hlavním stadionu. Juniorské týmy červenobílých, dnes už pravidelně doplňované šikovnými hráči ze zahraničí, patří dlouhodobě k tomu nejlepšímu u nás. Navíc se dokážou prosadit i v nejsilnější mezinárodní konkurenci, o čemž svědčí jejich trojnásobné vítězství na All Stars Cupu (2015, 2016 a 2019). Jen pro srovnání – stejně úspěšnou bilanci se třemi tituly má jen Sporting Lisabon, ovšem při pouhých čtyřech startech v turnaji! Zatím poslední parádní zážitek nabídli slávističtí mladíci v roce 2019, když v krásném finálovém zápase porazili Paris Saint-Germain 1:0. Tehdy pod vedením trenéra Karla Pitáka, díky chytré dalekonosné střele Jakuba Vorla.

SK Slavia Praha

Olympique Marseille – Kamara, Perrin a kdo další?

20.10.2022

Olympique Marseille, slavný klub s libozvučným jménem, krásným stadionem a více než stoletou tradicí, je dalším účastníkem All Stars Cupu. Dosud jediný francouzský klub, který vyhrál Ligu mistrů, momentálně vlastní Američan Frank McCourt, muž s dlouholetými zkušenostmi ze sportovního byznysu. V klubovém managementu působí několik Španělů, včetně šéfa mládežnické akademie. Ta je ve Francii vyhlášenou fotbalovou adresou. S dvěma tréninkovými centry (Centre d’Entraînement Robert-Louis Dreyfus + OM Campus), kde se připravuje a své zápasy hraje 14 elitních týmů v kategoriích od 6 do 21 let. Dostat se sem není snadné, neboť klub dbá nejen na sportovní výkonnost, ale i vzdělání a sociální začlenění svých mladých hráčů. Nejznámějšími odchovanci jsou Samir Nasri či ghanský reprezentant André Ayew. Olympique hrál na All Stars Cupu třikrát za sebou v letech 2013, 2014 a 2015. Nejvíce se mu dařilo při své druhé účasti, kdy se probil až do finále, v němž podlehl Hamburgeru SV 0:1. Z marseillských hráčů, kteří tenkrát dorazili do Prahy, se v profesionálním fotbale prosadili defenzívní záložník Boubakar Kamara (dnes Aston Villa) a stoper Lucas Perrin (Racing Štrasburk). Kdo další v dresu OM je bude následovat?

Olympique Marseille

Fenerbahce SK po deseti letech do Prahy

19.10.2022

Fenerbahce Spor Kulübü je prvním klubem, který potvrdil účast na All Stars Cupu 2023. Jde o jeden z nejstarších, nejbohatších a nejúspěšnějších klubů v Turecku, který získal 28 titulů a nikdy nesestoupil z tamější Superligy. Je populární nejen doma, silné fanouškovské zázemí má i v zahraničí. Poměrně často se utkává s našimi kluby v evropských pohárech; hrál proti Olomouci, Bohemians, Spartě, Plzni, letos narazil na Slavii a Slovácko. Ve žlutomodrých barvách slavného klubu nastupovali i čeští hráči Michal Kadlec a Filip Novák. Fenerbahce má tradičně silnou akademii, která čítá deset týmů a připravuje se ve dvou tréninkových centrech v Istanbulu. Nejslavnějším odchovancem je Semih Sentürk, šikovný střelec, který dával góly i za tureckou reprezentaci. Nejnovějším klubovým objevem je sedmnáctiletý ofenzívní záložník Arda Güler, jenž už druhou sezónu hraje v áčku dospělých! Mladíci z Fenerbahce přijíždějí na náš turnaj potřetí, při svých předchozích startech si počínali úspěšně. V roce 2012 došli až do finále, kde prohráli se Sportingem Lisabon 0:1, v roce 2013 byli šestí. Po deseti letech je tedy čeká třetí účast.

Fenerbahce SK

Kontakty & sociální sítě


BUDĚJOVICKÁ 2056/96, PRAHA 4Zobrazit všechny kontakty